Az elmúlt években az egyre növekvő energiaárak miatt egyre többen döntenek úgy, hogy napelemes rendszert telepítenek otthonukra. A napelemek azonban nem csak a magánszemélyek számára jelentenek előnyöket, hanem az ország energiabiztonsága szempontjából is fontosak. Azonban az új év egy új szabályozást hoz a napelemes rendszerek számára: 2024-től megszűnik a szaldóelszámolás, és a bruttó elszámolás jön.
Hogyan működik a szaldó elszámolás?
A szaldóelszámolás a jelenlegi rendszer, amely szerint az áramszolgáltatók az éves egyenleget veszik figyelembe az ügyfelek számláján. A szaldó elszámolása lényegében arról szól, hogy ha egy háztartás nem használja az általa termelt áramot, akkor azt visszatáplálja a nagy központi hálózatba. Az áramszolgáltatók évente egyszer leolvasnak egy kétirányú mérőórát, és ha az előző évben a háztartás több áramot fogyasztott, mint amennyit termelt, akkor ki kell fizetnie a többletfogyasztást. Ha azonban a háztartás több áramot termelt, mint amennyit fogyasztott, akkor az áramszolgáltató köteles fizetni a háztartásnak.
Ez azt jelenti, hogy a szaldóelszámolás rendszere lehetővé teszi, hogy az emberek saját háztartásukban termeljenek áramot, és a megtermelt áramot felhasználják saját fogyasztásukra, vagy visszatáplálják azt a hálózatba, és így csökkentik az áramszámlájukat.
A szaldó elszámolás előnyei
Az egyik legfontosabb előnye a szaldóelszámolásnak, hogy a fogyasztónak nem kell fizetnie a villanyszámlát, ha ugyanannyit termel, mint amennyit fogyaszt. Ez azt jelenti, hogy a fogyasztónak nem kell aggódnia az áramárak változása miatt, mert a villanyórája minden évben nullát fog mutatni.
Hogyan értelmezzük a bruttó elszámolást? Read More